Wroom8, F1?

Ser ni ljuset i tunneln, det är sommaren som kommer. Jajamensan nu har det börja på riktigt, alla har väl upptäckt att det är nära noll i temperatur och att solen börjat värma igen? Har ni snappat upp det som kanske kommer med kraft? Jag talar om F1 bilarna såklart, snart börjar F1 i helskala med sina tävlingar samtidigt som F1 i skala 1:10 har tagit fart även här i Sverige. Det har startats en serie här i Sverige nu i år, vi hoppas såklart på att även vi i Östersund får en del av F1 glöden… är du på? Såg att det fanns en komplett bil till salu på RSB. Läs mera om den svenska serien på dess hemsida.  Varför F1? jo de är enkla till sin uppbyggnad och linkar i mångt och mycket en pancar under karossen. Med direktdrivnign bak och enkla framvagnar. Att karosserna sedan kan göras till nästan exakta kopior av fullskalebilarna är ju bara ett plus.

Tamiya hade en stor monter i Nürnberg och här finns lite bilder därifrån. Även LRP var där med en massa nya batterier och fartreglage mm. Jag läste nyss om en kille som börjat fixa delar till Kyoshos mini-z F1 då de i år tillåter att man gör nästan vad som helst på en F1 i klassen F1 MOD som nu kommer vara en del av PNracings PNWC regler. Vi bevakar såklart denna spänande utveckling och även PNracings regler till PNWC 2010.

MMC 2010 deltävling3, ja vad ska man säga ÄNTLIGEN? ja äntligen stod en P28 överst på pallen, jodå Johnny tog första platsen följd av Bengt på andra, Arne tog tredje platsen med sin P28.  2st P28 på pallen! Har det nu lossnat eller hade de andra förarna en dålig dag bara? Ja antar att vi blir varse i deltävling 4 nu på söndag.

Publicerat tisdag 16 februari 2010 i Wroom 2010.

« MMC2010 deltävling 3 – MMC 2010 #4 »

Kommentera »

Inga kommentarer.

Skriv ett svar

MiniZäta är en klubb för miniracing i Östersund. Mellan varven på banan snackar vi bil, fikar och mekar. Självklart har vi utrustning som håller reda på tider och varv, men vi kör bil för att ha roligt. Välkommen!

« Startsidan

Öppettider

Torsdag kl 19-21:30
Söndag kl 17-21

Hitta rätt

MiniZäta ligger i källarplan på Chaufförsvägen 33, ingång från husets baksida. Titta på kartan - nu med gatubild! »

På gång

Reklam: Vår favorit

Translator

Translator by Yellingnews

Mera

Ämnesregister

eXTReMe Tracker
 

© 2005-2008 MiniZäta • Kontakta oss • Tack till Fristil, WP och Vlad