-Ställning i TruckMania 2015:
Låt stå!00+000+000+000+000+000+000+000+000+000+000+000+0
Racer | D1 | D2 | D3 | D4 | D5 | D6 | IF | Final | Summa |
Arne | – | 26+1 | – | – | – | – | 44 | 71 | |
Martin | 22 | – | 24 | – | 24 | 24 | 48 | 142 | |
Niklas | 30 | – | – | – | 28 | 28 | 60 | 146 | |
Simon | 28+2 | 30+1 | 30+2 | – | 30+2 | 30+1 | 56+2 | 214 | |
Bengt | – | – | – | – | – | – | – | ||
Adam | 26 | 28 | – | – | – | – | – | 54 | |
Lennart | 24 | – | 26 | – | 26 | 26 | 52 | 154 | |
Peter | – | 24 | 28 | – | – | – | – | 52 |
Deltävling 1:
En spännande första tävling i TruckMania. är jämnt i toppen mellan Simon och Niklas som byter topplacering flera gånger. Simon ser ut att få tag i det men tappar ledningen till Niklas ett par varv från målgång. Niklas vinner Simon tar snabbaste varv och kvalet. Niklas och Simon går i mål på samma antal varv med Niklas 1,2s före in i mål.
Deltävling 2:
Vårens näst sista TruckMania kördes på söndagen och det var som alltid en tight tillställning. Vi hade lite manfall då flera ekipage uteblev men två nya ekipage kom till start så det blev 4 olika lastbilar på banan. Daniel hade kaross men inget chassi, kanske den lastbilen finns med i höst? Själva tävlingen var tät och intensiv, i början ledde Adam med sin blå lastbil men runt halvtid så tog Simon ledningen och höll den in i mål. Slutställningen Simon, Adam och Arne med Peter på 4’e plats. Arne tog kvalet.
Deltävling 3:
Simon, Peter, Lennart och Martin.
Deltävling 4:
Deltävling 5:
Simon och Niklas slogs om förstaplatsen och de ledde båda två under olika perioder i finalen, Simon tog första platsen. Lennart slogs med en lastbil som inte ville riktigt det han ville..
Deltävling 6:
Finalen:
I finalen tog Simon kvalet med en tiondels marginal till Niklas. I finalen så tog Niklas tidigt ledningen från Simon som hade en jobbig afton med massvis med sargträffar som saktade ned hans varvtider. In i mål kom Niklas med 4 varv mera. Finalen vinns av Niklas före Simon före Lennart.
I serien tar Simon vinsten efter vinster i massor i serien, se tabellen. Serien vinns av Simon före Lennart med Niklas på tredje plats fyra poäng före Martin.
Gratts till Segern Niklas
Ja det är bara att bita ihop och hitta rätt inställningar på lastbilen.